Stawianie baniek to najpopularniejsza, tradycyjna metoda leczniczego wykorzystania baniek. Stosuje się ją w przypadkach przeziębienia i grypy, stanów zapalnych i dolegliwości płucnych. Bańki chińskie stawia się także w celach przeciwbólowych, w konkretnych bolących miejscach (np. w Chinach popularne jest stawianie banie na czole w w przypadku bólu głowy).

Zabieg stawiania baniek przeprowadzany w naszym gabinecie zlokalizowanym tuż obok Poznania polega na przyłożeniu do skóry bańki, w której wytworzone zostało podciśnienie, aby zassać do jej wnętrza skórę i znajdującą się w jej tkankach krew. Istnieje kilka teorii dotyczących źródeł leczniczego działania baniek. Najpopularniejsza mówi o tym, że zassana do bańki krew znajdująca się w tkankach zostaje częściowo zatrzymana w tym obszarze. Uwięzione krwinki obumierają przez co organizm uznaje je za niepożądane ciała obce, a w reakcji na ich obecność zaczyna namnażać leukocyty (białe krwinki). W ten sposób układ odpornościowy zostaje wzmocniony, a organizm może wykorzystać dodatkowe leukocyty do walki z rzeczywistą infekcją.

Działanie baniek sprawia, że w miejscu ich postawienia pojawiają się siniaki lub krwiaki, wyglądające niczym obtłuczenia, a będące efektem gromadzenia się obumarłych krwinek w tkankach podskórnych. Nie należy zatem obawiać się, że siniaki są efektem nieumiejętnego postawienia baniek – są one naturalnym rezultatem terapii. Tradycja podaje że im kolor siniaków jest ciemniejszy tym infekcja atakująca organizm jest silniejsza.

Ponieważ stawianie baniek wpływa bezpośrednio na układ immunologiczny, pobudzając go do wzmożonej aktywności, dlatego też stanowczo odradza się stawiania baniek osobom cierpiącym na choroby układu immunologiczne, w szczególności choroby autoimmunologiczne (takie jak chociażby toczeń). Postawienie baniek podnosi także temperaturę organizmu, dlatego też należy unikać tej terapii u osób, u których utrzymuje się wysoka gorączka. Po postawieniu baniek organizm może być osłabiony, dlatego bezpośrednio po zabiegu powinno się dużo odpoczywać i nie podejmować dodatkowego wysiłku.

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania baniek chińskich?

–gorączka nieznanego pochodzenia

–choroby nowotworowe i zakaźne

–padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków

–stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby

–przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia)

–hemofilia

–cera naczyniowa

–niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki), a także nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca

–miesiączka

–ciąża